Uyku Danışmanı – Uzman Klinik Psikolog Merve OGAN

Lisans eğitimini 2003 yılında Marmara Üniversitesi’nde tamamladıktan sonra okul öncesi ve ilköğretim kurumlarında çocuk ve ergenlerle çalışmaya başlamıştır. Bu dönemde akademik süreçte karşılaşılabilecek olan davranış problemleri, kaygı bozuklukları, okul fobisi, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, zaman yönetimi ve motivasyon, öfke kontrolü, madde kullanımı ve iletişim problemleri gibi birçok alanda çocuk ve gençlerle çalışmış, ebeveyn danışmanlığı vermiştir.

İlk yüksek lisansını yine bu dönemde İstanbul Ticaret Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji bölümünde tamamlayarak Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nde çalışmaya başlamıştır. Bu süreçte zeka testleri ve projektif testler üzerine eğitimler almış, 10 yıllık süreçte 1000’i aşkın aile ile çalışma imkanı bulmuştur. Zeka testleri ile projektif kişilik testleri üzerinde uzmanlaşmıştır. Psikometrik inceleme ve eğitsel tanılamanın yanı sıra zihinsel ve fiziksel engel grupları, yaygın gelişimsel bozukluklar, DEHB, özel öğrenme güçlüğüne sahip danışanlar ve aileleri ile çalışma imkânı bulmuştur. Gerek engel gruplarında gerekse kaygı bozuklukları, zarar verici davranışlar, okul korkusu, takıntılar, kardeş kıskançlığı, korkular vb. davranış problemlerinde karşılaştığı çeşitlilik sayesinde danışmanlık becerilerini geliştirmiştir.

İkinci yüksek lisansını Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde tamamlayarak Klinik Psikolog ünvanına hak kazanmıştır. Son yıllarda katıldığı birçok sertifikasyon eğitimi sonucunda yetişkin psikoterapileri alanında da deneyimini arttırmıştır. Almış olduğu psikoterapi eğitimleri ve uzman hekim süpervizyonları sayesinde, özellikle ergen ve genç yetişkinlerle çalıştığı depresyon, öfke ve stres yönetimi, kaygı bozuklukları, fobiler, takıntılar gibi konularda da uzmanlaşma olanağı bulmuştur.

Kendisi de anne olduktan sonra kariyerine yeni bir rota vermiş ve hamile ve bebek uyku danışmanlığı üzerine Amerikan Maternity and Health Institute (IPHI) tarafından uzman sertifikası almıştır. Bu süreç sonrasında pandeminin de etkisiyle Merve Ogan, hamile ve bebek uyku danışmanlığı ile ebeveyn danışmanlığı üzerine çalışmalarını yoğunlaştırmıştır. Kendisi evli ve bir kız çocuk annesidir.